Článek

Bezpečnost 101: Jak nepřijít o kryptoměny (pro pokročilé)

Čím méně o sobě sdělíte informací na internetu, tím menší digitální stopu po sobě zanecháte a bude vás obtížnější monetizovat nebo vytipovat jako oběť k vykradení.

1. Kontrolujte hashe souborů

Kontrolujte hashe souborů, které stahujete. Hash je kontrolní otisk, který vznikne přepočítáním obsahu celého souboru. Tuto funkci má v sobě integrovanou například Total Commander (Soubor -> Vytvořit kontrolu dat (CRC32, MD5, SHA1,…)) nebo HashCheck Shell Extension.

2. Generování e-mailů

Aplikace nebo doplněk prohlížeče pro generování e-mailů. Jedna služba = jeden e-mail. To proto, aby se vaše hlavní adresa neobjevila na dalším seznamu uniklých údajů. Např. Abine Blur (dříve MaskMe) – placená varianta umí maskovat i telefonní číslo a platební kartu.

3. Šifrujte data na disku

V základu stačí modul TPM a SSD/HDD s podporou hardwarového šifrování (SED, Self-Encrypting Drive) a Windows od edice Pro/Professional (podpora Bitlocker). Více se dozvíte v článcích:

Klíč je třeba zálohovat. Před celým procesem upgradujte firmware SSD a modulu TPM. Pro pokročilé uživatele je vhodný VeraCrypt.

4. Virtuální mašiny

Přistupujte ke své peněžence a na burzy z virtuální mašiny. Součástí Windows 10 Pro a vyšších edicí je Hyper-V, dále lze použít VMware Player (zdarma), VMware Workstation (placený), nebo VirtualBox (bezplatný). Do něj nainstalujete uživatelsky přívětivou linuxovou distribuci (např. Ubuntu, CentOS, paranoici můžou použít Tails).

5. Provozujte vlastní full-node

Provozujte vlastní full-node a používat jej pro synchronizaci peněženky. Trezor Suite má podporu synchronizace s vlastním nodem. Nezapomeňte ověřovat, co peněženka ukazuje.

Něco vám tu nesedí?

Naše články a návody (zatím) píšou jenom lidi. Pokud jste objevili nějakou chybu nebo nedostatek, prosím, kontaktujte nás.