Jak koupit Bitcoin

…a co s ním. Zjednodušeně. 3 minuty čtení.

I. Úvod

Nevstupujte do Bitcoinu s myšlenkou, že z vás udělá milionáře. Přemýšlejte nad ním jako nad dlouhodobým spořením. Investujte pouze tolik, kolik jste ochotni ztratit – cena může dočasně klesnout a prodávali byste v případě „nouze“ pod cenou. To by se vám nevyplatilo.

Bitcoin jsou elektronické peníze, které si můžou uživatelé internetu posílat bez prostředníka, např. banky.

Byl navržen tak, aby se nikomu nevyplatilo podvádět. Díky tomu není kontrolovaný žádným jednotlivcem, skupinou ani státem.

Jde o komplexní systém, ale k jeho pochopení stačí jenom zájem a trocha úsilí. Základy Bitcoinu jsou jednoduché na pochopení. Většině lidí stačí vědět, co je to adresa a jak si své bitcoiny chránit.

Pochopení Bitcoinu do hloubky vyžaduje i technické znalosti, ale skoro nikdo taky neví, jak funguje internet a používá ho.

Časté otázky

K čemu je bitcoin?

Je Bitcoin letadlo, multi-level nebo podvod?

Jaká je filozofie Bitcoinu? Jaké problémy řeší?

Kolik investovat do Bitcoinu?

Proč stoupá nebo klesá cena Bitcoinu? (volatilita)

II. Nákup

V současné době můžete část bitcoinu nakoupit i za 1 korunu. Bitcoin je totiž dělitelný až na 8 desetinných míst. Jedné stomiliontině bitcoinu (0,00000001 btc) se říká satoshi (zkráceně sat). 1 bitcoin = 100 milionů satů.

Abychom ulehčili rozdíl mezi Bitcoinem (technologie) a bitcoinem (jednotka), budeme po zbytek návodu používat nyní již standardní jednotku „sat“.

Saty koupíte na burze nebo ve směnárně.

Pokud umíte anglicky, tak se obecně doporučuje nakoupit ve směnárně Coinbase.com*, protože má nejpřehlednější stránky. Pokud jste technicky velmi zdatní, zkuste radši např. burzu Binance.com*.

Pokud neumíte anglicky, zkuste české směnárny, např. Bit.plus, SimpleCoin.eu nebo Anycoin.cz. Nehledejte mezi nimi zásadní rozdíly. Vyberte si tu, která vám osobně přijde sympatičtější.

Další, bezpečný, a nejvíc anonymní nákup je za hotovost v tzv. „bitcoinmatu“, což je přístroj podobný klasickému bankomatu, přesněji řečeno „vkladomatu“. Několik se jich nachází i v Česku. Mapu bitcoinmatů najdete na Coin ATM Radar.

* Uvedené odkazy jsou pozvánky. Pokud se na Coinbase zaregistrujete a nakoupíte alespoň za 100 dolarů, dostanete 10 dolarů v satech zdarma. U Binance budete mít vysokou slevu na nákup. Je to dobrovolné, pokud chcete ušetřit a podpořit provoz stránek. Doporučené by tyto služby byly i bez pozvánek.

Časté otázky

Je pozdě koupit bitcoin? Ujel mi vlak?

Kdy je čas nakoupit? (metoda DCA)

Jaká bude cena bitcoinu?

Jak ušetřit při nákupu bitcoinu?

Jak koupit bitcoin anonymně?

Proč si kupovat „neexistující“ Bitcoin místo zlata?

Bude ze mě nákupem bitcoinu milionář?

III. Peněženky

Peněženka je již zažitý, ale zavádějící název pro zařízení nebo aplikaci, která ukládá vaše přístupové údaje k satům. Samotné saty jsou uložené na blockchainu.

Přesnější český název by mohl být klíčenka.

Držení satů na vlastní hardware peněžence je bezplatné. Platíte pouze poplatek za převedení satů ze směnárny, burzy nebo pokud je posíláte někomu jinému. Ve chvíli, kdy saty na vaší peněžence jenom leží, se již nic neplatí.

Časté otázky

Jaký je rozdíl mezi hardware a software peněženkou?

Jakou vybrat hardware peněženku?

Jak vybrat software peněženku?

Co se stane, když výrobce peněženky zbankrotuje?

IV. Zabezpečení

Při prvním zapnutí peněženky vám peněženka vygeneruje tzv. seed phrase o délce 12 nebo 24 slov.

Seed phrase opište čitelně, rukou na papír, případně zalaminujte. Pokud hledáte trvalejší řešení, lze jej vyrazit do plechu nebo kovu.

Nefoťte ho smartphonem, neposílejte e-mailem, netiskněte – jednoduše jej nikdy neuchovávejte v elektronické podobě.

Časté otázky

Co dělat, když ztratím peněženku? (seed)

Může mi někdo hacknout peněženku?

Nikdy nikomu nesdělujte svůj seed, jinak přijdete o své bitcoiny. Pokud ho po vás bude někdo vyžadovat, je to podvodník. Seed slouží pouze pro obnovení ztracené peněženky – tehdy ho zadáte do oficiální aplikace Trezoru, Trezor Suite. Stáhněte si ji do počítače, zadávání seedu do prohlížeče není bezpečné.

V. Prodej a převod

Pokud chcete někomu poslat saty ze své peněženky, tak podobně jako u tradičního bankovního převodu si buď naskenujete QR kód protistrany nebo zadáte do peněženky ten dlouhý řetězec znaků (adresa) ao věříte odesílanou částku. Navíc nastavíte výši poplatku a pošlete.

Poplatek, kolik bude transakce stát, závisí na vytíženosti bitcoinové sítě. Mohou to být tedy 2 koruny, ale taky 200 korun. Nebojte, vaše peněženka vám s tímhle poradí.

Pokud jste se už naučili základy o Bitcoinu a chcete levnější a rychlejší transakce, vyhledejte si technologii Lightning Network (připravujeme vzdělávací stránku).

Časté otázky

Zisk z bitcoinu se musí danit – jak na to?

Kdy prodat bitcoin?

Co dál?

Pokud jste se dostali až sem a přečetli jste si většinu často kladených otázek, gratulujeme – právě jste se naučili všechno o Bitcoinu.

Akorát že vůbec.

Svět kolem nás se mění a ani vývoj Bitcoinu nestojí na místě. Jde o nikdy nekončící téma. Jeho adopce sotva začíná.

Opět je tady podobnost s internetem. Kdo v něm již v jeho počátcích rozpoznal potenciál, učil se to, o čem mnozí ani netušili, že existuje, ten se dostal do výhody. Vytvořil si před ostatními náskok na trhu. I vy teď můžete získat náskok.

Nebo čekat, jestli budete donuceni okolnostmi.

Časté otázky

Proč je těžba Bitcoinu energeticky náročná?

Používá se bitcoin pro ilegální činnosti?

Bitcoin nemá „majitele“ – kdo ho může vylepšovat?

Je Bitcoin bezpečný? Jde ho hacknout?

Lze Bitcoin zakázat?

Bitcoin je „deflační“ – co to znamená?

Bitcoin je založený na „blockchainu“ – co to je?

Kolik existuje celkově bitcoinů? Kdo je vlastní?

Jaký je rozdíl mezi Bitcoinem, dolarem a eurem?

Něco vám tu nesedí?

Naše články a návody (zatím) píšou jenom lidi. Pokud jste objevili nějakou chybu nebo nedostatek, prosím, kontaktujte nás.